Styringsmedarbejder / Automation employees
EGATEC A/S søger styringsmedarbejder til vores Engineering afdeling.
- Din baggrund kan være automationsteknolog, robot- eller automationsingeniør, programmør, maskinmester.
- Gerne med kendskab til f.eks. B&R, Beckhoff eller Siemens. PLC, Servo, HMI & Vision.
- Nyuddannet eller med flere års erfaring, behersker du et eller flere fremmedsprog er det klart en fordel, da vi har kunder forhandlere og leverandører i hele verden.
EGATEC A/S er en virksomhed som siden 2003 med succes, har leveret mere end 400 løsninger og projekter i ind & udland. – projekter der typisk integrere maskiner, robotter, automation & vision.
Med et øget fokus på internationale projekter oplever vi stor vækst på vores markeder indenfor pakkemaskiner & end – of – line løsninger. Enten som enkeltmaskiner eller som hele Turn-Key anlæg indenfor flere spændende brancher i hele verden.

Der kan være flere indgangsvinkler og flere karriere veje ind hos EGATEC A/S. For den rutinerede ansøger vil man få mulighed for at arbejde med udfordrende programmeringsopgaver af større projekter i ind- & udland. For den nyuddannede ansøger vil vi sørge for et solidt introforløb, bl.a. har vi mulighed for at sammensætte ”trainee – forløb” i virksomheden – så man kommer rundt om robot, udviklings-, programmerings-, test-, opgaver.
Dine arbejdsopgaver kan blandt andet blive:
- Programmering af PLC, HMI og servosystemer, primært i B&R, Beckhoff og Siemens
- Håndtering og programmering samt simulering af robotter f.eks. COMAU og Kassow robotter.
- Indkøring, test og aflevering af anlæg samt efterflg. support ved vores kunder
- Håndtering af produktionsgrundlag og kvalitetskontrol på tavler, montage, komponenter
- Programmering, integration af løsninger for overordnet dataudveksling
- Udarbejdelse af dokumentation, beskrivelser og manualer
Yderligere information
Vi opfordrer derfor dig til at søge job hos os, hvis du syntes ovenstående lyder spændende.
Uanset om du er Ingeniør/tekniker med stor flair og interesse for salg, eller sælger med stor teknisk indsigt.
Vil vi vægte din indsats & indstilling løsningen af opgaverne, samt din evne til med er stort personligt drive at skabe gode relationer til dine kollegaer samt EGATEC’s samarbejdspartnere højt.
Send din ansøgning & CV på kontakt@egatec.dk allerede i dag – Samtaler afholdes løbende.
Ønsker du yderligere oplysninger, er du velkommen til at ringe til:
CTO, Tommy Tjørnelund Pedersen (+45 6161 1068)
CEO René Kemp Møller (+45 2635 1752)